Şu anda, bir milyardan fazla kullanıcı Windows 10’lu bir cihaz kullanıyor. Etraftaki en popüler işletim sistemlerinden biri olarak, sağlam arayüzü, gelişmiş akış işlevleri ve hızlı erişim yetenekleri nedeniyle ona güvenen birçok kişi arasında olabilirsiniz. Yine de, yaygın popülaritesine rağmen, her kullanıcı zaman zaman teknik bir aksaklık veya arızalı bir hatayla karşılaşabilir. Neyse ki, bu sorunları çözmek için çok fazla bilgisayar bilgisine sahip olmanıza gerek yok. Hemen evde giderebileceğiniz en yaygın Windows 10 sorunlarından ve çözümlerinden beşini bir araya getirdik.

5 GENEL WINDOWS 10 SORUNU VE ÇÖZÜMÜ

Birçoğu, Windows 10’un çeşitli yönlerden Windows 8.1 ve Windows 7’den daha iyi performans gösterdiğini kabul edebilir. Yine de, öncekiler gibi, aşağıda listelenen bu beşi de dahil olmak üzere kendi sorunlarına eğilimlidir. Bir Windows 10 güncellemesini tamamladıktan sonra herhangi bir zamanda bu sorunlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, bu basit sorun giderme ipuçlarını deneyin.

1. YAVAŞ BAŞLANGIÇ HIZLARI

Windows 10 cihazınız çok yavaş açılıyorsa, sorun kötü amaçlı yazılım bulaşmasından veya güncelleme başarısızlığından kaynaklanabilir. Dizüstü bilgisayarınızı veya PC’nizi kötü amaçlı yazılımlara karşı taramak için:

Windows tuşunu ve “I” yi tıklayın
“Güncelleme ve Güvenlik” e basın
“Windows Defender”ı seçin
“Tam Tarama”yı seçin ve “Şimdi Tara”ya tıklayın
Cihazınız kötü amaçlı yazılım taramasını bitirdikten sonra, ekrandaki talimatları okuyun ve uygulayın.

Windows 10’unuzun güncel olduğundan emin olmak için “Güncelleme ve Güvenlik” e geri dönün ve “Güncellemeleri Kontrol Et” i tıklayın. Ek olarak, Başlat düğmesine tıklayarak, Ayarlar sekmesine giderek ve “Güncelleme ve Güvenlik” > “Windows Güncelleme”ye tıklayarak oraya ulaşabilirsiniz.

2. UYGULAMALAR ÇALIŞMAYI DURDURUYOR

Çoğu zaman, bir güncellemeyi yüklemeyi bitirdikten sonra Windows uygulamaları çalışmayı durdurur. Basit bir uygulamanın yeniden indirilmesi çoğu zaman işe yarar. Tek yapmanız gereken Windows Mağazası’na gitmek, çalışmayan uygulamaları kaldırmak ve yeni bir kopyasını yeniden yüklemek.

3. DOĞRU UYGULAMADA AÇILMAYAN DOSYALAR

Windows 10 dosya ilişkilendirmeniz bozulursa, kaç kez çift tıklasanız da dosyalarınız doğru uygulamada açılmayabilir. Bunu düzeltmek için Başlat menüsüne gidin ve “Ayarlar” a gidin. “Sistem” simgesini seçin ve “Varsayılan Uygulamalar” ı tıklayın. Buradan, belirli PC dosyalarınızın her birini hangi uygulamaların açacağını seçebilir ve seçebilirsiniz.

4. ÇOK FAZLA VEYA ÇOK KÜÇÜK BİLDİRİM

Hiç kimse aşırı miktarda bildirimden rahatsız olmaktan hoşlanmaz. Öte yandan, önemli mesajların açılmaması sorunlu olabilir. Neyse ki, tüm bildirimlerinizi tek bir uygun noktada takip edip yönetmenin bir yolu var. Tek yapmanız gereken Başlat menüsünü tıklayıp “Ayarlar” ı seçmek. Ardından, “Sistem” > “Bildirimler ve Eylemler”e tıklayın. Bildirimlerinizin sizi ne zaman ve ne sıklıkla uyaracağını kontrol etmek için açma / kapama düğmesini tıklayabilirsiniz.

5. WEB TARAMA SORUNLARI

Özellikle Windows 10’un en son sürümüne yükselttikten veya diğer önemli güncellemeleri yükledikten sonra, Windows 10 tarama sorunlarının ara sıra ortaya çıkması nadir değildir. Yavaş veya donmuş bir tarayıcı için tek bir açıklama olmamasına rağmen, sorun genellikle tarayıcı kodunuz, kullanıcı profiliniz veya uzantılarınızdan kaynaklanmaktadır. Web’de gezinme sorunlarınızı çözmek için önce şunu deneyin:

Tarayıcınızı güncelleme
Eklentileri ve uzantıları devre dışı bırakma
Tarayıcınızı kaldırma ve yeniden yükleme
Virüsten koruma yazılımınızı kaldırıp yeniden yükleme
Bu noktada hala internet tarama sorunları yaşıyorsanız, tarayıcınızın önbelleğini temizlemeniz gerekebilir. Bu sorun giderme adımları, Chrome, Microsoft Edge, Firefox veya başka bir tarayıcı kullanmanıza bağlı olarak değişir.

Önerdiğimiz sorun giderme ipuçlarını kullanmaya başladıysanız ve yine de hiçbir iyileşme belirtisi görmüyorsanız, bu daha ciddi bir soruna işaret edebilir. Hızlı ve doğru bir teşhis ve çözüm için Afyon Bilgisayar‘ın  uzmanlara başvurun. Profesyonellerden oluşan ekibimiz veri aktarımları ve cihaz ayarlarından Wi-Fi bağlantı sorunlarına ve daha fazlasına kadar her şeyi halledebilir. Başlamak için yukarıdaki iletişim menüsünden bize ulaşabilirsiniz.

Profesyonel Bir Uzmanımızla Konuşmak İsterseniz Tüm Bilgisayar Çözümlerinde Afyonkarahisar'ın Markasıyız. 0505 027 7007

afyonbilgisayar logo
Scroll to Top