alder lake
alder lake

Intel’in 12. Nesil Alder Lake yongası, şirketin daha küçük yüksek verimli çekirdeklerle eşleştirilmiş daha büyük yüksek performanslı çekirdeklerin bir karışımını ilk kez masaüstü x86 PC’lere birleştiren hibrit mimarisini getirecek. Intel, AMD’nin Ryzen 5000 serisi işlemcilerine karşı rakipsiz performans liderliğini yeniden kazanmaya çalışırken, bu büyük bir stratejik değişimi temsil ediyor. AMD’nin Zen 3 mimarisi, kısmen daha yüksek çekirdek sayılarının gücüne dayanarak, En İyi CPU’lar ve CPU Benchmark hiyerarşimizde liderliği ele geçirdi. Bu, Apple’ın benzer bir hibrit tasarıma sahip olan ve kendi başlarına patlayıcı performans iyileştirmeleriyle gelen M1 işlemcilerinden bahsetmiyor.

Intel’in Alder Lake, yıkıcı yeni mimariler getiriyor ve bildirildiğine göre PCIe 5.0 ve DDR5 gibi bağlantı teknolojisinde AMD ve Apple’ı sıçrayan özellikleri destekliyor ve ayrıca mobil tasarımlarda Ryzen’in çekirdek sayılarını geride bırakıyor, ancak yeni çipler önemli riskler getiriyor. Her şey, en azından x86 yongaları söz konusu olduğunda, yüksek performanslı ve yüksek verimli çekirdekleri tek bir yonga içinde eşleştirmeye yönelik yeni bir düşünce biçimiyle başlar. Bu iyi bilinen tasarım felsefesi, genellikle Big.Little (Intel’in uygulamasını Big-Bigger olarak adlandırır) olarak adlandırılan milyarlarca Arm yongasına güç sağlar, ancak bu, x86 masaüstü bilgisayarlar için bir ilktir.

Intel, Golden Cove mimarisinin Alder Lake’in “büyük” yüksek performanslı çekirdeklerine güç verdiğini, “küçük” Atom verimlilik çekirdeklerinin Gracemont mimarisiyle gelip baş döndürücü sayıda olası işlemci yapılandırmasını sağladığını doğruladı. Intel, çekirdeği 10nm Enhanced SuperFin sürecine kazarak, 14nm’nin altı yıl önce piyasaya sürülmesinden bu yana şirketin masaüstü için ilk gerçek yeni düğümünü oluşturacak.

Herhangi bir yeni işlemcinin piyasaya sürülmesinde olduğu gibi, Intel, Alder Gölü’nde çok şey yaşıyor. Ancak, hibrit mimariye geçiş tartışmasız önceki teknoloji geçişlerinden daha risklidir çünkü maksimum performans ve verimlilik elde etmek için işletim sistemi ve yazılım optimizasyonları gerektirir. Optimize edilmemiş kodun performansı nasıl etkileyeceği belli değil.

Her iki durumda da Intel hepsi bir arada olacak: Intel, masaüstü ve mobil hatlarını Alder Lake ile yeniden birleştirecek ve hatta tasarımın şirketin üst düzey masaüstü (HEDT) serisine geldiğini görebiliriz. Intel, eğitim (Chromebook’lar) segmenti için -N varyantlarını listeledi, bu da Alder Lake’in tüm yonga yığınını kapsayacağını gösteriyor.

Yine de Intel’in birkaç numarası olabilir. Intel, piyasaya çıkan ilk yonga olan Lakefield yongaları ile hibrit x86 tasarımlarının önünü açtı ve hem Windows hem de yazılım desteği açısından bir köprü oluşturdu. Lakefield, güç verimliliğinin önemli olduğu alt uç mobil cihazlara odaklandığı için gerçekten bir performans sersemletici değildi. Buna karşılık Intel, Alder Lake’i masaüstü bilgisayarlar ve üst düzey dizüstü bilgisayarlar için bir zorunluluk olan yüksek performans için ayarlayacağını söylüyor. Ayrıca bazı modellerin yalnızca büyük çekirdekler aktif olarak geleceğine dair işaretler de var, bu da oyunlarda son derece iyi performans göstermesi gerekiyor.

Bu arada Apple’ın güçlü M1 işlemcileri, Arm tabanlı tasarımlarıyla rakip x86 yongalarına göre hem performans hem de güç tüketiminde adım işlevi iyileştirme sağladı. Bu başarının çoğu, Arm’ın hibrit mimariler için uzun süredir devam eden desteğinden ve gerekli yazılım optimizasyonlarından geliyor. Nispeten, Intel’in aynı sıkı sıkıya bağlı destek düzeyini sağlama çabaları hala açılış aşamasındadır.

Güçlü rakipler Intel’e her iki tarafta da meydan okuyor. Apple’ın M1 işlemcileri, gelecek daha güçlü tasarımlar vaadiyle sınıflarındaki diğer tüm işlemcileri geride bırakarak hibrit tasarımlarda çıtayı yükseltti. Bu arada AMD’nin Ryzen 5000 yongaları, Intel’in eskiyen Skylake türevleri üzerinde önemli olan her ölçümde başı çekiyor.

Scroll to Top