Reboot And Select Proper Boot Device Sorunu

Bilgisayarınızı başlattığınızda “Reboot And Select Proper Boot Device” (Yeniden başlatın ve doğru başlangıç aygıtını seçin) hatasını görüyorsanız uzun bir çalışmaya başlamaya hazır olun.  Bilgisayarım son kapandığında iyi çalışıyor du ve artık düzgün çalışmıyor mu? Evet sanırım bir şeyler ters gidiyor. Bu ne demek? Sisteminizdeki sorunu düzeltmek için makalemizi dikkatlice okuyun demek istiyoruz.

İnternette, bu bir hatanın çözümü hakkında değişik onlarca şey yazan makalelere rastlamış olabilirsiniz, sonuç olarak, biz de sorunu çözmenize yardımcı olmak en bilgilendirici talimatları yazmak istedik.

Bilgisayarım: Insert Boot Media And Press A Key – Önyükleme Ortamını Ekle Bir Tuşa Bas Diyor. Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir ?

Fiziksel Nedenler:
  1. BIOS, hatalı kablo, hasarlı SATA yuvası veya ölü sabit sürücü nedeniyle önyükleme diskinizi algılamıyor.
  2. BIOS, önyükleme diskini algılıyor ancak düzgün bağlanmamış.
  3. Önyükleme diski zarar görmüş veya arızalı. Eski bir disk ise, bu faktörü göz önünde bulundurun.
Mantıksal Nedenler
  1. Yanlış bölüm aktif olarak ayarlandı veya aktif bölüm yok.
  2. Windows önyükleme dosyalarını kaydeden bölüm, aktif bölüm olmalıdır. Aksi takdirde, Windows önyüklenemez olacaktır.
  3. Ana Önyükleme kısmı hasarlı veya bozuk.
  4. BIOS’ta yanlış önyükleme sırası.
  5. Önyükleme dosyaları kayboldu veya bozuldu.
  6. Önyükleme diskindeki işletim sistemi bozuk.
Bunlar, sorunu çözmemize yardımcı olabilecek, bulduğumuz olası nedenlerdir.Elbette bu hatanın başka nedenleri de olabilir. Bulursanız daha çok kişiye yardımcı olabilmek için lütfen yorum kısmında nedeni paylaşın.

Windows 10/8/7 De “Reboot And Select Proper Boot Device” Sorununu Hızlıca Nasıl Çözebilirim ?

reboot and select proper boot device
reboot and select proper boot device

Öncelikle Önyükleme Sürücüsünün BIOS Tarafından Algılanıp Algılanmadığını Kontrol Edin
Windows sizden önyükleme aygıtını takmanızı yani insert boot device and press a key diyorsa ve herhangi bir tuşa basmanızı isterse, ilk adım olması gereken BIOS tarafından önyükleme diskinin veya yükleme ortamının algılanıp algılanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Lütfen bilgisayarınızı önyükleyin veya yeniden başlatın ve Windows yüklenmeden önce BIOS’a girmek için F2, Del, Esc veya başka bir gerekli tuşa art arda basın. Tam anahtarı internetten bulabilirsiniz. Bilgisayar markasına göre biosa giriş tuşu farklılık gösterir.

Biosa girdiniz, ardından boot kısmına gelin,

Windows’u başlatmak istediğiniz disk burada değilse, bilgisayarınızı kapatın, sabit diski anakarta fiziksel olarak yeniden bağlayın, başka bir kablo kullanın veya başka bir SATA yuvasından bağlanın.

Veya Windows 10/8/7’yi ASUS, Toshiba, Acer, Gigabyte, vb.’nize yüklerken “Yeniden başlat ve uygun önyükleme aygıtını seç veya önyükleme ortamını seçili önyükleme aygıtına yerleştir ve bir tuşa bas” hatası görünürse kurulum medyasını yeniden bağlayın.

Ardından, hatalı kablo, hasarlı SATA yuvası veya yanlış bağlantı nedeniyle Windows’u başlatabilmeniz veya yükleyebilmeniz gerekir.

Ancak, önyükleme diski veya yükleme medyası boot kısmında görünüyorsa orijinal olarak, lütfen ikinci yöntemimizi deneyin. Ekranda aşağıdaki gibi bir sıralama çıkıyorsa eğer klavyedeki + ve – tuşlarını kullanarak hard drive yazan kısmı ilk sıraya getirmeniz gerekmektedir.

Ancak bu ayar bazen “Gelişmiş BIOS Özellikleri” altındadır: (Advanced Bios …)

Windows 10/8/7’yi başlatmak istediğiniz disk birinci önyükleme aygıtı değilse, lütfen onu birinci önyükleme aygıtı olarak ayarlayın. Windows kurulum ortamı önyükleme önceliğine sahip değilse, lütfen ilk önyükleme aygıtı olarak CD-ROM’u veya çıkarılabilir aygıtı ayarlayın.

Önyükleme aygıtı nasıl seçilir? “↑”, “↓”, “+” ve “−” tuşu, önyükleme sırasını değiştirmeye yardımcı olabilir.

Sonunda değişiklikleri kaydetmek ve BIOS’tan çıkmak için F10’a basın ve F10’a bastıktan sonra karşınıza çıkan ekrandaki kısma yes deyip çıkın. Ardından, Windows’un normal şekilde başlaması gerekir.

NOT: BIOS’tan çıkmadan önce, UEFI önyükleme modunu kullandığınızı gösteren bir kısım olup olmadığını görmek için her sekmeye dikkatlice bakmanız iyi olur. UEFI enabled veya Legacy Enabled modlarıyla biostan kaydedip çıkın ayrı ayrı deneyin.

Olmadı Mı ? BIOS’u Varsayılan Ayarlarına Döndürün

Varsayılanlara Ayarlama, genellikle bilgisayarınızı riske atmadan performans için optimize edilmiş varsayılan değerleri geri yükler. Birçok kullanıcı geri bildirimde bulunarak bunun “reboot and select proper boot device” sorununu kusursuz bir şekilde çözmelerine yardımcı olduğunu söyledi.

Farklı anakart türleri için adları değişir; bunlar Get Default Values, Load Optimized Defaults, Load Optimal Defaults vb. olabilir.

Get Default Values, Load Optimized Defaults, Load Optimal Defaults gibi birşeyi biosta görürseniz üzerine tıklayın ve karşınıza çıkan soruya yes deyin. Bilgisayarınız yeniden başladığında yüksek ihtimalle sorun çözülmüş olacaktır.

Sorun Bu Şekilde De Düzelmediyse Eğer

Windows Önyükleme Yani Başlangıç Dosyalarını Düzeltmeniz Gerekiyor Demektir.
Bir Windows onarım USB veya DVD’si hazırlayın ve ASUS, Acer, Toshiba veya Gigabyte PC’yi bu USB veya DVD den başlatın. Bu ayarı biostan yaparak hangisinden başlatacaksanız mesela CDROM Device bios boot kısmında ilk sıraya getirip F10 ile kaydet ve yeniden başlat demelisiniz. ArdındanWindows Kurtarma Ortamı’na girmek için Bilgisayarınızı onarın’a tıklayın.

“Yeniden başlat ve doğru önyükleme aygıtını seç” hatası sinir bozucu. Uyarı vermeden görünür ve bilgisayarınızı felç ederek önemli dosyalarınız için kilitli kalmanıza neden olabilir.

Önyükleme aygıtlarınızı doğru sıraya geri getirmek ve bilgisayarınıza erişimi geri yüklemek için bir düzeltme yapabilirsiniz

Komut İstemcisi ‘ni çalıştırın ve aşağıdaki komutları yazın.

Legacy Bios Kullanıcıları İçin Komutlar
Bootrec /fixmbr
Bootrec /fixboot
Bootrec /rebuildBCD
UEFI Kullanıcıları İçin Komut
bcdboot C:\windows

Ve her komut girildikten sonra Enter tuşuna basılmalıdır. Ardından, sisteminizi yeniden başlatmayı denemek için Komut İsteminden çıkabilirsiniz.

Bilgisayar yeniden başladığında, yeniden başlat ve uygun aygıtı seç diyorsa, Windows’u yeniden yüklemeniz gerekir.

Scroll to Top