kamera kapama
kamera kapama

Daha önce dizüstü bilgisayar kameralarının üzerine bant, çıkartma veya yapışkan notlar koyarak bir toplantıya katılan iş arkadaşlarınızı gördüyseniz, kendi kendinize “Dizüstü bilgisayar kameramı da kapatmalı mıyım?” Diye merak etmiş olabilirsiniz. Peki, kime sorduğunuza bağlı. Bilgisayar Sorun Gidericileri, bir dizüstü bilgisayarın kamerasını örtme nedenlerini ve sizi güvende tutmanın etkili olup olmadığını ortaya koyarken okumaya devam edin.

BİLGİSAYAR WEB KAMERALARI GÜVENLİĞİ NASIL ETKİLİYOR?

Siber suç endişeleri yıldan yıla artmaya devam ettikçe (özellikle COVID-19 yoluyla), dizüstü bilgisayar web kameralarını hacklemenin birçok bilgisayar korsanı için çocuk oyuncağı olduğu giderek daha belirgin hale geliyor. Web kameranıza erişimle bir siber suçlu, fotoğraflarınızı veya video görüntülerinizi çekebilir ve bu görüntüleri çeşitli amaçlarla kullanabilir; bazen karaborsada kadınları gasp etmeyi amaçlıyorlar; diğer zamanlarda, sosyal mühendisliği kullanarak saldırıları kolaylaştırmak için kullanırlar. Bu saldırılardan birinin kurbanı olma olasılığının çok küçük olduğunu düşünebilirsiniz, ancak birçok dizüstü bilgisayar kullanıcısı güvenli oynamayı ve mahremiyetlerini korumayı tercih ettikleri konusunda hemfikirdir.

UZMANLAR BİLGİSAYAR KAMERASI GÜVENLİĞİ HAKKINDA NE DİYOR

Uzmanlar bilgisayarınızın web kamerasını bir bant parçasıyla kapatmayı herkesin alması gereken basit bir güvenlik önlemi olarak değerlendirdi. Daha sonra devlet dairelerinde kullanılan web kameralarına atıfta bulundu ve kullanılmadığında lensi kapatmak için kapakları olduğunu ortaya çıkardı.

Comey, bilgisayar korsanlarına karşı bir önlem olarak ev bilgisayarlarında kaydetme yöntemini kullanıyor. Pek çok kişi bunu kabul ettiği için Comey ile alay ederken, kişisel güvenliğini önemsediğini ve başkalarını da kendi güvenlik ve güvenlikleri için sorumluluk almaya teşvik ettiğini belirterek duruşunu savundu.

BİLGİSAYARINIZIN KAMERASINI KAPLAMAK SİZİ GERÇEKTEN GÜVENLİ TUTUYOR MU?

Birçok güvenlik uzmanı, siber güvenliğinizi artırmak için ilk adım olarak kamera kapaklarını önermektedir. Koruma, kameranızın üzerine bir Post-It notu veya elektrik bandı koymak kadar basit olduğu için, ekstra önlem almak hiç akıllıca değil. Kişisel veya profesyonel yaşamınızda sıklıkla Skype veya Zoom kullanıyorsanız, Amazon’dan kullanım kolaylığı ve uzun ömür için kameranızın üzerinde kolayca sola ve sağa kayan bir web kamerası kapağı bile sipariş edebilirsiniz. Ancak, web kamerası kapakları buzdağının sadece görünen kısmı. Dizüstü bilgisayarınızın kamerasına erişmek, bilgisayarınıza uzaktan erişim elde eden bir web kamerası korsanının yapabileceği tek şeydir. Daha önemli olan sorun, cihazınızda başka ne bulup çalacaklarıdır. Kişisel verileri, dosyaları, finans bilgilerini, parolaları ve daha fazlasını düşünün.

Bu saldırıların gerçekleşmesinin en yaygın yollarından biri, bir kullanıcı tanımadığı bir bağlantıya tıkladığında e-posta yoluyladır. Bağlantı açıldığında, bir siber suçlunun dizüstü bilgisayarın web kamerasını ve kötü amaçlı yazılıma bağlı olarak diğer uygulamaları uzaktan kontrol etmesine olanak tanıyan bir program yüklenir ve kullanıcının cihazına gizlenir.

Kendinizi siber tehditlere karşı korumak için, bir kimlik avı e-postasını ve güvenli olmayan bağlantıları ve ekleri nasıl belirleyeceğinizi öğrenmelisiniz. Programlarınızı güncellemeyi, virüsten koruma yazılımı yüklemeyi ve yalnızca güvenli Wi-Fi’ye bağlanmayı içeren kapsamlı bir siber güvenlik planınızın olması da çok önemlidir. Yerinde bir planınız yoksa, bir kamera kapağı takarak başlayın ve ardından afyon bilgisayar ile iletişime geçin.

Scroll to Top